Przeskocz do treści

Mortal Kombat X – poradnik srebrnej drużyny


Od dobrego miesiąca gram sobie w wersję mobilną Mortal Kombat X (android). Powoli sobie klepie poziomy, rozwijam kilka postaci i odkrywam coraz to nowe sztuczki i kruczki. Pozwolę wiec sobie podzielić się z wami tym czego się dowiedziałem.

O co chodzi?

Nie szukajcie w wersji mobilnej Mortal Kombat zawiłych kombinacji klawiszy, combo, ani fatality po każdej walce. Zapomnijcie też o walce jeden na jeden. Tutaj im masz mocniejszą drużynę i im szybciej będziesz klikać w ekran tym lepiej dla ciebie.

Cel jest prosty. Jak najszybciej zdobądź złote karty, podnieś ich poziom i walcz w turnieju. Proste prawda? A wcale że nie.

Droga do złotych kart i potężnych postaci usłana jest oczekiwaniem i grindowaniem kart mało lubianych. Aby móc kupić złota kartę potrzebne są duszę - waluta premium w grze. Można ją nabyć za złotówki albo wykonując codzienne misje bonusowe, pokonując wieże i podnosząc poziom konta. Warto jednak. Złote postaci są bardzo potężne już na pierwszym poziomie, a co dopiero mówić o 50.

Problemem jest też to, że po kilku walkach drużynie wyczerpuje się energia. Można czekać 10 min na odnowienie każdego paska albo odnowić go za dusze. Ja tego nie robiłem bo mi szkoda. Wole zmienić postać i pograć inna drużyna w czasie gdy podstawowa się ładuje.

Screenshot_2015-08-05-06-16-45

Tak więc chcąc mieć mocną złotą drużynę musimy najpierw skręcić mocna srebrną drużynę by móc walczyć o duszę. Plusem srebrnych drużyn jest to, że są tanie. Każda ze srebrnych postaci można nabyć za złoto lub za punkty sojuszników. Zresztą kończąc samouczek otrzymujemy 30 tys co starcza na zakup pierwszego złotego zestawu, a on ma w sobie jedną srebrna postać i dwie inne losowe karty. Proponuje tutaj trochę poszukiwać i tak długo grać od początku aż dostaniemy Cassie albo Scorpiona.

Wracając jednak do tematu. Każda postać w grze jest inna. Każda ma swoje statystyki (oczywiście im więcej tym lepiej), i każda ma umiejętność pasywną. W statystykach najważniejsze są chyba atak i obrona. Ilość życia jest drugorzędną jeśli ma się dużo obrony. Po co mi 3k życia skoro po każdym ciosie tracę jedna piątą? Mając dużo obrony mogę mieć mniej życia, a i tak wystarczy na dłużej.

Jeśli chodzi o ataki to fajnie jeśli są potężne. Ale czasem lepiej wyprowadzić trzy ataki słabsze niż jeden potężny. Tutaj popatrzmy na Scorpiona. Można wyprowadzić bardzo mocny trzeci atak, ale lepiej jest zrobić 3 razy pierwszy atak, który poza obrażeniami ogłasza wroga. Większość z postaci ma ataki specjalne z jakimiś bonusami. Podpalenie, zamrożenie, zatrucie, krwawienie to tylko część z nich. No i należy pamiętać że są ataki szybsze i wolniejsze, oraz takie których nie można zablokować.

I ostatnia rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze postaci jest jej umiejętność pasywna. Gdy klikniesz na kartę zobaczysz jej opis, ciosy specjalne i umiejętność pasywną. Większość z nich wiąże się z frakcją postaci np. bonus do ataku dla istot Pozaświata. Ale są też inne, takie jak zadanie obrażeń przy wejściu na plac boju albo czasowy bonus do ataku.

Skoro już mamy wiedzę na temat postaci czas na dalszą część.

Budowa drużyny

Najważniejsze w drużynie jest to, by postaci się uzupełniały. Dlatego też pierwszy zestaw kart (ten za 30 tys) jest tak ważny. Jeśli wylosujesz pierwszą postać z bonusem do Mistrzów Sztuk Walki będzie to determinowało twoja dalszą budowę drużyny. Co innego jeśli wylosujesz np. Kano albo Sub Zero. Oni nie wspierają drużyny tylko mają własne bufy, wiec dobór reszty ekipy nie jest tak ważny.

Śmiało jednak mogę powiedzieć, że najlepszą srebrną ekipą dla mnie jest drużyna Mistrzów. Ogólnie znawcy uważają, że najlepiej mieć team Johny, Sonia i Cassie. Ja jednak wolę Scorpiona. Nieważne jednak co wybierzesz. Ważne by wybrać mądrze.

Siły specjalne

Mając Cassie oczywistym wyborem jest jak najszybciej zdobyć Sonie oraz Johnego. Dzięki temu Cassie dostanie bonus do obrony i ataku, a przy jej prędkości kopnięć i ogólnie wysokich statystykach to bardzo duże wzmocnienie dla drużyny. Sonia ma bardzo mocne specjalne ataki, zaś ataki jej partnera potrafią wyssać energię przeciwników. Dodatkowo daje on bonus do życia dla Agentów.

Druga dobra drużyną jest skład z Kenshim, Jaxem i Johnym. Mamy tutaj ogólnie wysokie statystyki, bonus do obrony i życia. Dodatkowo Jax ma bardzo dobry, nieblokowany specjal. Można więc nieźle namieszać w szeregach przeciwnika.

Screenshot_2015-08-05-06-17-41

Mistrzowie Sztuk Walki

Tutaj za dużo się nie dzieje i wyboru raczej nie ma. W drużynie musi być Kenshi, Scorpion i Kung Jin. Można ryzykować z Sub Zero ale Kung jest lepszy. Daje bonus 30% do trafienia krytycznego i ma bardzo wysokie obrażenia. Kenshi dodaje nam bonus do ataku, który podwaja bonus Scorpiona. Ponad to Scorpion ma niesamowity atak specjalny pierwszego poziomu. Jest szybki, zabójczy i ogłasza wroga. Poza tym Scorpion rządzi i tyle.

Pozaświat

Tutaj też nie mamy za dużego wyboru. Nasza najważniejsza postacią powinien być Ermac, ale nie powinien być postacią pierwsza. Jego umiejętność pasywna sprawdza się najlepiej gdy jest drugim w drużynie. Trzecim powinien być Reptile. Jest szybki, zatruwa i potrafi zaskoczyć. Choć to postać przeciętna.

Patrząc na statystyki i umiejętności pierwszą postacią powinien to być Kotal Khan, lecz nie dla mnie. Ja po prostu lubię Kano. Wole mieć słabszą postać ale lubić nią grać niż męczyć się klocem, którego nie znoszę. Kotal Khan ma dobre statystyki. Ma wysoki współczynnik ataku, potężne specjale i sam się bufuje, ale jest wolny. W moim odczuciu wolniejszy od Kano. Dla obu jednak taktyka jest ta sama. Frontmen zadaje tyle uszkodzeń ile może, walczy jak długo się da. Później wkracza Ermac i robi porządek. Jeśli coś zostanie to jaszczur roztopi to kwasem.

Kupić pewniaka drogo, czy tanio kota w worku?

Dobre pytanie, a odpowiedź na nie zależy od twojego nastawienia do gry. Mnie na czasie nie zależy i grą się cieszę. Kupuje wiec zestawy za 30tys. Jeśli nie masz czasu na grę lub nie chcesz bawić się różnymi postaciami to zbieraj pieniążki i kup sobie kartę jakiej potrzebujesz. Ogólnie zestawy wychodzą taniej bo poza postaciami są w nich inne karty takie jak nowy poziom czy ulepszenie ciosów. Możesz jednak mieć pecha i nie trafić na wymarzoną kartę bardzo długo. Z drugiej jednak strony 3 zestawy to 90tys. Za taką kwotę kupisz najdroższa kartę srebrną. Wybór należy do ciebie.

Screenshot_2015-07-23-23-35-36

Skoro masz już drużynę czas na walkę.

Walka

Masz już drużynę. Na razie składa się ona z dwóch brązowych postaci i jednej srebrnej. Nic nie szkodzi. Niebawem to się zmieni. Na razie skup się na zdobywaniu złota - będziesz go potrzebować sporo. Swoją drużyna walcz w pierwszej wieży. Walkę kontynuuj w następnych wieżach tak długo jak będziesz dawać rade przeciwnikowi.

Gdy skończy się energia zmień drużynę lub chwile poczekaj. W między czasie możesz kupić zestaw sojuszniczy. Po kilku walkach twój poziom konta wzrośnie, a pasek energii automatycznie się uzupełni. Dzieje się tak po każdorazowym uzyskaniu poziomu konta. Uważaj jednak. Uzupełnia się tylko pasek aktualnie wybranej drużyny. Można więc łatwo się pomylić i naładować energię nie tej drużyny której chcesz.

Zwracaj również szczególną uwagę na specjalne wydarzenia w grze. Biorąc w nich udział masz możliwość zyskać sporo gotówki, choć mało doświadczenia. Uważam, że warto poświęcić na nie każdy bloczek energii. Warto nawet czasem uzupełnić pasek za dusze. I tutaj małe oszustwo. Gdy są wydarzenia w grze odnowienie kosztuje 3 dusze na postać, a normalnie było za jedną. Można to obejść. Wyłącz internet w urządzeniu. Kilka razy poklikaj w grze po menu aż wydarzenie zniknie. Wtedy doładuj energię kosztem 3 dusz dla całej drużyny. Ponownie włącz internet i graj dalej w wydarzeniu. Jeśli masz szczęście, umiejętności i spełniasz warunki specjalne wydarzenia może uda ci się wygrać jakaś kartę.

Screenshot_2015-07-24-07-39-54

Równie ważne jak wydarzenia są misję bonusowe. Zmieniają się one codziennie. Grając normalnie w trybie kampanii staraj się wypełniać misję bonusowe. Są one świetnym źródłem darmowych dusz. Poświęć im czas, a zaowocuje to szybszym zdobyciem złotych kart.

Na ringu

Sama walka w Mortal Kombat X nie jest skąplikowana. Musisz znaleźć złoty środek pomiędzy atakiem i obroną. Zadaj przeciwnikowi kilka ciosów, a potem się broń. I znów to samo. Gdy widzisz ze wróg ma naładowany pasek ataku specjalnego blokuj go, aż zmarnuje energię. Wtedy znów atakuj. Zwróć uwagę, że po zablokowanym ataku postać ma większe opóźnienie niż po udanym. Wykorzystaj to odkładając wroga i uważaj na to gdy Twoje ciosy są blokowane.

Screenshot_2015-07-23-23-30-44

Używaj specjali gdy tylko są gotowe. U niektórych postaci lepiej poczekać aż załaduje się drugi atak np. Sonia. U innych lepiej atakować pierwszym (Reptile, Scorpion, Kung Jin). A gdy osiągniesz 20 poziom możesz odblokować trzeci atak postaci. Najpotężniejszy. Ja jednak ich nie używam. Nie ma na to czasu.

I co dalej?

Graj tak długo jak udaje ci się zdobywać nowe wieże. Gdy utkniesz, wróć się do poprzedniej. Po kilku dniach zabawy będzie dość dusz by kupić zestaw karciany ze złota kartą. Potem już wystarczy tylko skupić się na podnoszeniu poziomu swojego złotka i czekać na kolejne dusze, które będą wydane na następny zestaw.

Zaznaczę również, że od samego początku można brać udział w wojnach frakcji. Jest to jednak nieopłacalne poniżej 20 poziomu. Nagrody za walki są kiepskie w porównaniu z wieżami, a nagroda główna, która dostajemy raz w tygodniu może poczekać. Gdy twoja drużyna będzie taka jak chcesz, wtedy wróć tutaj. Zyskasz o wiele więcej niż ci się wydaje.


27 thoughts on “Mortal Kombat X – poradnik srebrnej drużyny

 1. KlejnotNilu

  Elo dzieki za poradnik. Zapomniales dodac lub nie wiedziales ze z zestawu za 30k moze poleciec zlota karta. Mi raz wypadl zloty reptile tyle ze nie wiem czy kazda i jaki jest procent na jej drop. Jakbys cos wiedzial na ten temat to odpisz tutaj. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Już dawno nie gram w MKX ale owszem, złota karta może wypaść z pakietu za 30k. Dodam też, że nie musi to być najsłabsza karta. Kiedyś wypadł mi Jax więc jest super. Szansa na drop? Wydaje mi się że około 1-3% szans. Więcej bym nie dał.

   Odpowiedz
 2. Łysy

  Siema! Mam pytanie jak zdobywa się te rzymskie cyfry u góry każdej postaci, bo odnoszę wrażenie że one odpowiadają za statystyki danej postaci bo ta sama postać bez tej cyfry u góry ma niższe staty niż ta sama postać z niższym poziomem ale np. VII rzymską u góry. Pozdro

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Te rzymskie cyfry to złączenia kart. Jeśli masz np. Cassie na pierwszym złączeniu i kupisz srebrny zestaw w którym będzie taka sama cassie lub w samym sklepie kupisz taka sama cassie bądź wygrasz taka sama cassie wtedy złączy się ona na drugi poziom. Będzie lepsza i miała lepsze statystyki. Gdzieś w sieci był kalkulator i wykaz kart jakie mają statystyki na 50 poziomie 7 złączenia czyli Max. Z tego co pamiętam na 1 miejscu był inferno scorpion.

   Odpowiedz
 3. Kamil

  Siema . mam pytanie , musiałem usunąc gre z telefonu bo nie mogłem pobrac aktualizacji. zainstalowałem ja ponownie i chciałbym otrzymac z powrotem moje postacie i osiągniecia. Pomożesz ???

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Postęp w grze możesz odzyskać tylko jeśli byłeś zalogowany na konto WB. Jeśli byłeś, odtworzy się gdy się zalogujesz. Jeśli nie byłeś, trudno. Zacznij grać od nowa.

   Odpowiedz
  2. Dejw

   Witam, mam niestety podobny problem i też szukam rozwiązania ale obawiam sie ze takiego nie ma. Dane gry zostały usunięte więc raczej lipa.

   Ale jesli jest jakis sposób to również proszę o pomoc!

   Odpowiedz
 4. Artur

  Jak kupie wersje na konsolę i zaloguje się tam na swoje konto to na wersje z tel powinienem dostać jakiś bonus ? Jak to zrobić dokładnie i gdzie wzmianke o tym znaleźć w aplikacji na telefonie ?

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Nie grałem na konsoli ale podobno bonusy są. Wydaje mi się że trzeba założyć konto na WB i zalogować się na konsoli a potem na telefonie. Jeśli pamięć mnie nie myli to do zgarnięcia był Cage i Jax w jakichś śmiesznych strojach. Ale powtarzam. To tylko słyszałem.

   Odpowiedz
 5. pastorek23

  Gdzie znajde inforamcje ktora z postaci to agent specialny bo taką teraz potrzebuje druzyne składających sie z 3złotych agentów specialnych i nie wiem jak i ch odnalesc.

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Gdy wejdziesz do karty to u góry pisze jaka to frakcja. Do agentów należą m.in. Jax, Sonya, Cassie, Jaquie Briggs, Johny Cage. Nie należą do agentów postacie upiorne: Upiorny Jax itp.

   Dodatkowo, na karcie masz ikonkę frakcji. Jeśli mnie pamięć nie myli, to Agenci mają celownik.

   Odpowiedz
 6. Jakub O.

  Cześć!
  Mam problem...
  Od dawna zbieram punkty sojuszu, i nie wiem gdzie można je wydać..
  Patrzyłem w sklepie ale nie ma .. tylko są rzeczy za żetony i dusze...
  Proszę o odpowiedź..

  Odpowiedz
  1. marcineq

   Za punkty sojuszu można kupic karte sojuszu(500 pkt) wtedy dostajesz losowa karte np.ulepszenie wzmocnienia,podniesienie lvl,postaci,ataku specjalnego,żetony etc.

   Odpowiedz
 7. Anheru

  Dzięki za napisanie tego poradnika 🙂 Co prawda i tak już sam to wszystko rozkminiłem (obecnie zbieram monety by dokupić srebrnego Kung Jin do posiadanego już Scorpiona i Kenshiego), ale miło się upewnić, że to dobra droga 🙂

  Tak przy okazji - napisałeś, że Scorpion i Kung Jin mają najlepsze pierwsze ataki - czy to znaczy, że nie warto rozwijać pozostałych? A jak się to ma u Kenshiego?

  Odpowiedz
  1. rasgan

   To ja dziękuję za miłe słowo. Wracając jednak do tematu. Warto rozwijać pozostałe ataki ale nie będziesz z nich często korzystał ponieważ nie zawsze jest czas naładować się do tego stopnia.
   Jeśli zaś chodzi o Kenshi to uważam go za jedną z lepszych postaci. Ma on najpotężniejszy wg mnie atak drugi i trzeci. Ale to kwestia stylu gry.

   Odpowiedz
 8. Tomasz

  Nie mogę pokonać wroga i jego drużyny bo się regeneruje jego drużyna jak od 1 z 3 dostanę cios, to reszta po zabiciu się znowu odradzać główny z tych 3 bossów jest skorpion Boss z dużym poziomem energii.

  Odpowiedz
  1. rasgan

   To jedna z trudniejszych walk. Masz po prostu za niski poziom by go pokonać. Wygrinduj postacie, pokombinuj z ich doborem i dasz radę. Ja go pamiętam, ża nie mogłem pokonać moim Kenshim. Jak podciągnąłem ermaca i d'vora to mi się udało.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *