Przeskocz do treści

Podłączenie LCD i czytnika SD do RAMPS


Jak pisałem już wcześniej jestem posiadaczem drukarki RepRap Mendel Prusa i3 Reworked by Print3d. Niestety moja wersja urządzenia nie posiadała wyświetlacza LCD ani czytnika kart SD. Mnie osobiście to nie przeszkadzało, ale żonie już tak. Drukarka musiała stać w pokoju koło komputera i hałasować podczas oglądania seriali. W dodatku jej kolor (czarny) nie pasuje ni jak do koloru mebli i psuje przepływ energii kosmosu przez dom. Dodatkowo, zauważyłem, że podczas wydruku nie mogę za bardzo obciążyć komputera. Jeśli uruchomię kilkanaście kart w przeglądarce, albo zacznę obrabiać jakiś model 3D w Slic3r, to procesor dostaje zadyszki, a to wpływa na drukarkę podłączoną przez USB. Niestety wydruk co chwilę zatrzymuje się przez co wypływający materiał psuje jego wygląd w najlepszym wypadku, a w najgorszym psuje w ogóle wydruk.

By uniknąć niepowodzeń z wydrukami, ułatwić sobie pracę i uszczęśliwić żonę postanowiłem zakupić panel LCD z wbudowanym czytnikiem kart SD do mojej drukarki. Po zapoznaniu się z ofertami na Allegro zdecydowałem się na zakup kontrolera graficznego LCD 128x64 wraz z czytnikiem kart SD do RAMPS 1.4. Koszt zabawki to mniej więcej 60zł w zależności od dostawcy.

P60110-144905

Samo podłączenie panelu nie stanowi najmniejszego problemu. Do mojej płytki musiałem wsadzić dołączony do zestawu łącznik (przejściówkę) do podłączenia taśm. Następnie podłączyłem taśmy do wyjść EXT1 i EXT2 na łączniku, a dalej już do wyświetlacza. Samo podłączenie nie powinno nikomu sprawić trudności, ponieważ wyjścia są opisane, a nawet gdyby ktoś się pomylił to nie spowoduje żadnego uszkodzenia sprzętu.

P60110-144918

 

Po podłączeniu wszystkiego należy uruchomić panel LCD w ustawieniach Marilina. W pliku Config.h należy usunąć komentarz z linijki: REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER. Wgrywamy oprogramowanie i to by było w sumie na tyle. Przynajmniej u mnie nic więcej nie musiałem robić. Jeśli jednak ktoś ma z tym problemy, to zapraszam do kontaktu. Pomogę jak tylko będę potrafił. Dodatkowo można liczyć na pomoc na forum mojreprap.pl. Cała procedura podłączenia oraz konfiguracji jest również dostępna na youtube - Niestety po angielsku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *