Przeskocz do treści

Wysokość warstwy – porównanie wydruków dla różnych wartości


Wysokość warstwy - jej wpływ na czas druku i jakość wydrukowanych elementów w odniesieniu do programów Slic3r i Cura. 

Szukając złotego środka na wydruki 3D z mojej Prusy postanowiłem porównać materiał wynikowy z dwóch używanych przeze mnie programów typu Slicer przy czym główną zmienną przy porównaniu była wysokość warstwy. W domowym zaciszu używam programu Cura oraz Slic3r - naprzemiennie, przy czym coraz częściej wygrywa Slic3r. W moim odczuciu z niego wychodzą lepsze wydruki, ale to tylko moje odczucie. Oczywiście bardzo dużo zależy od samego drukowanego elementu jak i drukarki oraz jej ustawień.

Jak wyglądało moje porównanie? Najmniejszym i chyba najczęściej używanym wydrukiem u mnie w domu są klipsy do torebek. Postanowiłem więc wydrukować klika z różnymi ustawieniami wysokości warstwy po przejściu przez Cura i Slic3r.

Wyniki porównania oraz uwagi zamieszczę poniżej.

Wysokość warstwy 0.4mm - Cura

Czas: 17m:43s
Uwagi: Raft

Jak widać wydruk niezbyt piękny, z wyraźnie widocznymi warstwami. Czas druku niewiele mniejszy od pozostałych wydruków. Zaletą jest bardzo dobrze odchodzący Raft, który mogłem spokojnie oderwać palcami. Uchwyt nadaje się do użytku.

Wysokość warstwy 0.3mm - Cura

Czas: 22m:08s
Uwagi: Raft

Wydruk zdecydowanie ładniejszy niż na warstwie 0,4, ale też zdecydowanie trudniej jest usunąć Raft. Nie wiem też dlaczego dwie pierwsze warstwy są okropne. Nie da się z nimi nic zrobić, chyba, że zeszlifować. Wydruk nie nadaje się do użytku.

Wysokość warstwy 0.3mm - Slicer

Czas: 17m:56s
Uwagi: brak

Zdecydowanie najlepszy z wydruków i posiadający najmniej wad. Poza złym ustawieniem poziomu stołu nie widzę na nim nic niepokojącego. Czas druku przyzwoity (prędkość 37mm/s), wytrzymałość zadowalająca. Nadaje się do dalszego użytku.

Wysokość warstwy 0.2mm - Cura

Czas: 27m:13s
Uwagi: Raft

Tutaj jest jeszcze lepiej. Wysokość warstwy ustawiona na 0,2mm sprawia, że boki obiektu są już prawie całkiem gładkie. Raft jak wyżej - nie do usunięcia gołymi rękami. Pierwsze kilka warstw jak wyżej - okropnie wygląda i psuje wygląd elementu, jak również dyskwalifikuje go do dalszego użytku. Muszę również zauważyć, że jest to chyba minimalna wysokość warstwy jaką mogę osiągnąć na dyszy 0.4mm.

Wysokość warstwy 0.2mm - Slicer

Czas: 21m:15s
Uwagi: brak

Wydruk ładny, by nie powiedzieć poprawny. Zdecydowanymi wadami są góra - przyczyny nie znam. I dół. Tutaj powód jest jeden - stół za daleko od głowicy na pierwszej warstwie. Spowodowało to niedostateczne rozmycie pierwszej warstwy i średnie doklejenie do stołu. Na szczęście wydruk się nie oderwał, nie rozpadł i nadaje się do użytku.

Podsumowanie

Jak widać wysokość warstwy ma bardzo duży wpływ na jakość wydrukowanego elementu. W dużej mierze wpływa ona na jego wygląd oraz wytrzymałość. Najbardziej jednak, wysokość warstwy wpływa na czas druku. O ile przy małych elementach nie ma problemu, bo różnice są niewielkie (kilka minut), to przy wydrukach większych może dojść nawet do różnic rzędu kilku godzin.

Wysokość warstwy wymusza na nas również różną dokładność przy przygotowaniu maszyny, odwrotnie proporcjonalną do jej wartości. Im mniejsza wysokość tym większa dokładność jest wymagana. Przy czym zalecam dużą dokładność przy każdym wydruku.

Zauważyłem również, że przy dyszy 0,4mm (jakiej użyłem do testów) nie warto schodzić poniżej 0,3mm. Jakość elementów jest porównywalna, a zaoszczędzony czas jest bezcenny. Dla mnie druk z wysokością warstwy 0,2mm na dyszy 0,4mm mija się z celem. Zakupiłem dysze 0,3mm i 0,2mm. Będzie czas będę testował.

Poniżej jeszcze zestawienie wszystkich trzech elementów (3 z 5, bo tylko one nadają się do użytku) w kolejności od lewej: Cura 0,4mm, Slicer 0,2mm i Slicer 0,3mm.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *