Przeskocz do treści

Przekierowanie 301


Kilka dni temu podjąłem decyzję o rezygnacji z domeny 3dbm.pl. Powodów było kilka, ale najważniejszymi z nich były: mały ruch na stronie i brak czasu na jej systematyczną aktualizację. Szkoda więc pieniędzy i czasu na domenę .pl skoro mam obecną za darmo. Postanowiłem więc stworzyć przekierowanie z jednej domeny na drugą, puki jeszcze obie działają.

Sam sposób przeniesienia WordPress na inny serwer i pod inną domenę opiszę później. Dziś opiszę pokrótce w jaki sposób przekierowałem cały ruch z domeny 3dbm.pl na domenę marek.bednarczuk.eu bez utraty pozycji w Google i innych wyszukiwarkach. A służy do tego przekierowanie 301.

Przekierowanie 301 jest najskuteczniejszą metodą poinformowania wyszukiwarek o zmianie lokalizacji danego adresu. Jeśli więc przeniesie się jakiś artykuł pod inny link, zmieni adres strony lub chce przekierować cały ruch z jednej domeny na drugą należy użyć właśnie przekierowania 301.

Wiki mówi:

301 – Moved Permanently (Trwale przeniesiony) – żądany zasób zmienił swój URI i w przyszłości zasób powinien być szukany pod wskazanym nowym adresem

Co ja zrobiłem?

Ja wykorzystałem przekierowanie za pomocą pliku .htaccess - czyli to najczęściej stosowane i chyba najłatwiejsze w użyciu.

Powyższy kod mówi w skrócie, każdy link d obecnej domeny kieruj pod ten sam link, ale z nową domeną. Tak więc 3dbm.pl/kontakt będzie od teraz przekierowane na marek.bednarczuk.eu/kontakt.

Ja swoje rozwiązanie zaczerpnąłem ze strony Przemka Bednarza, ale zainteresowanym i bardziej dociekliwym polecam lekturę kilku ze stron z wyszukiwarki.

Trochę więcej o przekierowaniu 301

Cóż ja sam mogę powiedzieć o samym przekierowaniu? Jak mówiłem wcześniej przekierowanie 301 jest najlepszym sposobem na przeniesienie użytkownika z jednego adresu na drugi bez utraty siły linków, czyli pozycji w wyszukiwarce. Stosujemy je w kilku przypadkach:

 • przeniesienie witryny na nową domenę
 • przeniesienie użytkownika z różnych adresów pod jeden np. example.com/contact, contact.example.com na example.com/contact-us
 • połączenie kilku witryn w jedną i podlinkowanie nieaktywnych URLi

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych przekierowań z rodziny 301 należą:

Domena z www na bez www

Domena bez www na taką z www

Przekierowanie pojedynczej strony

Podsumowanie

Nie ukrywam, że tylko liznąłem temat i to tak na szybko. Wpis oparłem o kilka prób i pierwsze trzy artykuły z Google. Nic nowego nie wymyśliłem, ani nie zakombinowałem. Znalazłem po prostu info w sieci, wykorzystałem i opisałem swoimi słowami. Użyłem tylko metody z plikiem .htaccess. Nie czytałem nawet o przekierowaniu z zastosowaniem nagłówków, JS czy innych wynalazków. To co opisałem w zupełności mi wystarcza. Mam nadzieję, że komuś się przyda.


2 thoughts on “Przekierowanie 301

 1. Facetw

  Ja również użyłem przekierowania 301 lecz utraciłem kilka pozycji w google... po tygodniu artykuł ze starej domeny jest np na 3 pozycji a ten sam ale już na nowej domenie na 11. Czy to normalne w tzw okresie przejściowym czy tez przekierowanie nie działa jak powinno?

  Odpowiedz
  1. rasgan

   Przekierowanie działa. Ale to nie wszystko na co patrzy Google. W grę wchodzi szybkość strony. Szybkość łączą serwera. Ilość linków jakie wskazują na stronę z zewnątrz itp. Nie jestem spece w tym temacie ale sam również straciłem trochę na takiej operacji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *