Nim Tenebra stała się Tenebrą


Dawno temu istniał piękny świat. Panowały w nim harmonia i spokój. Cywilizacja ludzi rozwijała się, tworząc prawdziwe cuda. Większość jej wynalazków oparta była na właściwościach surowca zwanego Magicznym Kamieniem. Dawał on wiele możliwości, z których ludzkość skwapliwie korzystała.

Rozwój trwał, aż wreszcie dotarł do punktu, w którym ludzie zapragnęli okiełznać siły, których nie da się ujarzmić. Mimo to pyszałkowaci władcy i magowie próbowali stawić im czoło. I, jak mówią, kara za to spotkała cały świat.

Obecne relacje są pełne sprzeczności. Istnieje mnóstwo teorii dotyczących uczynków ludzi, które ściągnęły katastrofy na planetę. Żadna jednakże nie wydaje się być prawdziwsza niż pozostałe, co uniemożliwia stwierdzenie, która jest prawdziwa.

Mówi się jednakże, iż tak naprawdę wcale nie działania ludzi stały się przyczyną serii klęsk, które dziś nazywa się ogólnie Kataklizmem. Podobno istnieje zapis, zwany Przepowiednią Mohaba (od imienia przypuszczalnego autora), w którym mowa o smokach – odwiecznych wrogach ludzkości. To one jakoby wywołały Kataklizm, by zniszczyć ludzkość. To jednak nie wszystko. Przepowiednia owa nie kończy się rzekomo na Kataklizmie, lecz przepowiada to, co ma nastąpić po nim. Nie udało się jednakże odnaleźć całości Przepowiedni Mohaba. Tu i ówdzie odkrywano jej fragmenty, lecz nie udało się nawet stwierdzić ich autentyczności.

Powody zagłady mało jednakże interesują ludzi obecnie żyjących w Tenebrze – jak przyjęło się nazywać świat już po Kataklizmie. Bardziej zajmuje ich sam przebieg owej serii katastrof, z prostej przyczyny – jej skutki widoczne są po dziś dzień, choć minęło już od tego czasu jakieś 300 lat.

Kataklizm, jak to już zostało powiedziane, był serią rozmaitych klęsk żywiołowych o ponadprzeciętnym natężeniu. Mówi się o huraganach przenoszących skały; gigantycznych pożarach; wodach, które zapuszczały się głęboko w ląd, wraz z potworami żyjącymi w głębinach; trzęsieniach ziemi, od których waliły się góry. Zapewne sporo w tych opowieściach przesady. Z drugiej jednakże strony, nawet kilka dni drogi od brzegów morza znajduje się obecnie skorupy muszli i szczątki morskich stworzeń.

Najpoważniejszym skutkiem Kataklizmu było jednakże coś zupełnie innego, mianowicie: zgaśnięcie słońca. Od tamtej pory Tenebra pogrążona jest w mroku; jedynym źródłem światła są gwiazdy i krwawoczerwony księżyc wschodzący w nocy. Świat przystosował się do braku światła, zaś ludzie nauczyli się radzić sobie w otoczeniu, które jest teraz zimne i nieprzyjazne.

Artur ‚Rian’ Nowrot


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *