Przeskocz do treści

Wilczy hełm


Wilczy hełm to przedostatnia pozycja cyklu Smocze Królestwa (jeśli brać pod uwagę kolejność ustaloną przez autora, a nie polskie wydawnictwo). Jest to kontynuacja dziejów spisanych w tomach Ognisty i Lodowy Smok.

Sytuacja wygląda następująco. Kontynent jest zrujnowany po wojnie z lodowym smokiem. Smocze dzieci znajdują się pod opieką Cabea Bedlama i jego żony Gwen. Nie pragną oni niczego innego jak pokoju między ludźmi i smokami. Wszystko jednak balansuje na krawędzi przepaści i tylko Gryf – Lwioptak, przyjaciel magów – może pomóc im w utrzymaniu właściwego porządku.

Akcja przenosi się w zupełnie inne miejsce tego świata gdyż Gryf musi odnaleźć legendarną Krainę Snów – jak się później okazuje, to właśnie z niej pochodzi.Sprawa jednak nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać, ponieważ w miejscu gdzie teraz znajduje się Gryf panuje swego rodzaju wojna. Ludzie zamieszkujący tamte rejony służą prastaremu bóstwu, ucieleśnieniu zła i intrygi – Niszczycielowi. Wilczy bóg zżerany zazdrością i trawiony nienawiścią wraz ze swymi ludźmi pragnie zniszczyć Krainę Snów.

Słabnący opór, zdrada wśród Mistrzów-Opiekunów oraz niespodziewane pojawienie się Gryfa kierują akcję książki raz w tą raz w tamtą stronę. Do końca nie byłem w stanie zgadnąć co będzie dalej. Dopiero pojawienie się drugiego boga, z czterech jeśli mnie pamięć nie myli, przeważyła szalę zwycięstwa na stronę Gryfa. Znów mamy szczęśliwe zakończenie. Gryf poznaje swą przeszłość, smoki nie tracą swojej mocy, Kraina Snów jest bezpieczna, a bogowie odchodzą w pokoju.

Wilczy hełm jest zamotaną książką. Pierwszą połowę musiałem czytać dwa razy by dobrze przyswoić sobie bardzo podobne imiona oraz odrobinę zagmatwaną sytuację polityczną kontynentu po wojnie. Jednak właśnie taką literaturę lubię. Zdrada, starzy bogowie i jakiś tam romans z kobietą kotem. Gdyby jeszcze była jakaś walna bitwa z prawdziwego zdarzenia to byłbym w niebie.

Książkę gorąco polecam gdyż jest bardzo wciągająca. Z resztą trzeba przyznać, że Knaak pokazał swój kunszt pisząc ten cykl.

Tytuł: Wilczy hełm
ISBN: 83-7150-891-3
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2001
Przekład: Maria Gębicka-Frąc
Oprawa: okładka miękka, 12,5 x 18,5 cm, 294 stron

Marek 'Rasgan' Bednarczuk


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *